Szczebrzeszyn także wziął udział w akcji Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, zorganizowanej z okazji Narodowego Dnia Życia, by wesprzeć finansowo budowę kompleksu terapeutyczno – opiekuńczego „Rodzinny Dom” przy ulicy Kresowej 24 w Zamościu.

Trzeba przyznać, że zaangażowanie mieszkańców było ogromne. Akcja spotkała się tam z bardzo ciepłym odzewem. Siły połączyły pozornie różne środowiska: szkoły, harcerze, stowarzyszenia, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich, pracownicy pogotowia ratunkowego, klub motocyklistów, lokalni przedsiębiorcy, sportowcy, pasjonaci rękodzieła, parafie, Miejski Dom Kultury i wiele innych. Impreza nie mogłaby się odbyć bez aprobaty burmistrza, który stanął w obliczu nie lada problemu, jak pogodzić dwa duże wydarzenia w jednym dniu. Oprócz akcji  „Życie przez całe życie”, na rynku miała miejsce przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Zamościa.

Pomimo niekorzystnych prognoz, pogoda dopisała. Mieszkańcy Szczebrzeszyna i okolicznych parafii  chętnie wrzucali do puszek brzęczące, ale i szeleszczące nominały wolontariuszom stojącym przy drzwiach kościołów. Po południu natomiast przychodzili całymi rodzinami, by skorzystać z atrakcji, mających miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 2 im. dra Zygmunta Klukowskiego. Były gry, zabawy, ciekawostki edukacyjne, malowanie twarzy dzieciom, sycący poczęstunek, słodkości na deser, pomiar glikemii i ciśnienia tętniczego, by zachować zdrowy umiar w korzystaniu z dostępnych przysmaków. Miłośnicy dwóch i czterech kółek mogli zrobić profesjonalny przegląd swoich pojazdów, albo podziwiać prawdziwe cacka motoryzacji, którymi przyjechali właściciele motocykli i samochodów terenowych. Dużym powodzeniem cieszył się także punkt, gdzie przy wyłączeniu któregoś ze zmysłów, można było na nowo uczyć się postrzegać otaczającą rzeczywistość. Moc atrakcji czekało także na amatorów sportu. Obiekty sportowe Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza stały się miejscem, gdzie można było spróbować swoich sił w dyscyplinach paraolimpijskich – siatkówce na siedząco i bocci. Były pokazy jiu – jitsu i freestyle football. A tym, którzy zasiedzieli się w kawiarence i do przygotowanej przez najlepszego w mieście baristę kawy zjedli o jedno ciastko za dużo, umożliwiono intensywny trening pod kierunkiem trenerki fitness. Szkoła Języków Obcych Akcent zaproponowała warsztaty rękodzieła. Mydełka zrobione przez dzieci nie tylko pięknie wyglądały, ale i wspaniale pachniały. Zapach regionalnych przysmaków – pierogów z kaszą i cebularzy, przygotowanych przez uczestników warsztatów kulinarnych, z pewnością było czuć na Rynku Wielkim w Zamościu.

Wieczorne wydarzenia w Miejskim Domu Kultury  rozpoczęły się spotkaniem z gościem honorowym wieczoru – Patrykiem, uczniem VIII klasy Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu”. Młodzieńcowi towarzyszyły panie: dyrektor szkoły – Małgorzata Jagoda i wychowawczyni – Małgorzata Kuzdra. Po zaprezentowaniu wypełnionej po brzegi widowni sposobu komunikacji używanej na co dzień przez Patryka, autoprezentacji i krótkiej wymianie zdań, obejrzano niezwykle barwny spektakl w wykonaniu uczniów drugich klas Szkoły Podstawowej nr 1. Gdy dzieci opuściły widownię, odbyła się projekcja filmu Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”.

Wszystkim tym atrakcjom towarzyszyli niezmordowani wolontariusze. Pod okiem czujnych koordynatorów, z puszkami w rękach, do końca dnia uśmiechnięci i życzliwi, dyskretnie przypominali o celu akcji. Na sukces wydarzenia złożyła się także praca wielu osób, którzy poza zasięgiem obiektywu aparatu fotograficznego pracowali wytrwale, by finał przedsięwzięcia przybrał tak spektakularną formę.

Po godzinie 19 puszki opuściły sztab zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 1 i pojechały do Zamościa. Udało się ustalić wynik osiągnięty przez Szczebrzeszyn i okoliczne miejscowości. Po podliczeniu datków suma wyniosła  14836,75 zł. To piękny wynik. Dziękujemy za hojność, zaangażowanie, poświęcenie i okazane serce. Oby to dobro wróciło do tych, którzy podzielili się z nami zarówno swoimi pieniążkami, jak i pracą na rzecz zorganizowania wydarzenia.

Szczególne podziękowania należą się instytucjom i sponsorom naszej akcji. Są to:

  1. Bushido Szczebrzeszyn
  2. Delikatesy Centrum w Szczebrzeszynie
  3. Fitness Platinium w Zamościu
  4. Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie
  5. Grochówka wojskowa „U Bogusi”
  6. Hurtownia AZET w Zamościu
  7. Kamil Skwaryło
  8. KGW Kawęczyn
  9. KGW Wielącza Kolonia
  10. KGW Wólka Wieprzecka
  11. Księgarnia Chrząszcz w Szczebrzeszynie
  12. MDP OSP Brody Duże
  13. Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie
  14. OSP Brody Duże
  15. OSP Wielącza
  16. Piekarnia DABO Dereń Dariusz i Dereń Bogusław w Szczebrzeszynie
  17. Piekarnia Markus Marek Kołcon z Kawęczyna Kolonii
  18. Piekarnia Sałaban z Radecznicy
  19. Sklep Spożywczo – Przemysłowy Jacek Poznański w Szczebrzeszynie
  20. Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczebrzeszynie
  21. Stowarzyszenie Mocni nadzieją w Szczebrzeszynie
  22. Stowarzyszenie Więź pokoleń w Deszkowicach Drugich
  23. Szkoła Języków Obcych AKCENT w Szczebrzeszynie
  24. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie
  25. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie
  26. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie
  27. Szkoła Podstawowa w Radecznicy
  28. Urząd Miasta Szczebrzeszyn
  29. Warsztat samochodowy MOMOT
  30. WERMAR Dorota Margol
  31. Wild Hogs Szczebrzeszyn
  32. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu
  33. Zespół Szkół nr 2 im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *